X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
خواص درمانی خوراکی ها
  
 معرفی خواص گیاهان
 
آرشیو
موضوع بندی
 
شنبه 25 آذر‌ماه سال 1385
من ((5 انگشت ))یا ((فلفل بیابانى ))هستم

در اطراف تهران و کرج به من ((فلفل بیابانى (( و در اطراف شیر از ((دل آشوب (( در نیکشهر و ایرانشهر ((بنگاله (( و گونک نامند. من در نواحى البرز - خراسان - خرمشهر - شهبازان - کازرون - اطراف خلیج فارس - بندرعباس - صالح آباد و قم مى رویم .
اعراب به من ((فنجکشت و اثلق (( و فرنگى ها ((گاتیلیه (( مى گویند. زادگاه اولیه من ایران و آسیاى مرکزى است . ولى امروزه در جنوب اروپا و در سواحل دریاى مدیترانه کاشته مى شوم .
درختچه اى هستم زیبا، به ارتفاع 5/1 تا دو متر مرا به علت گلهاى زیبایى که دارم ، به عنوان یک درخت زینتى مى کارند - برگهاى من پنجه اى و پنج تایى است - گلهاى من به رنگ آبى و شبیه سنبله اى است دراز. میوه من آبدار و میان آن سخت و بادوام است . اگر برگ مرا بدست بمالید، بوى خوشى از آن استشمام مى شود. میوه من قابض بوده و به هضم غذا کمک مى کند. دماغ و کیسه صفرا و معده را باز مى نماید و براى سردرد مفید است . براى معالجه جنون ، بواسیر و گرفتگى طحال و ورم رحم تجویز شده است . براى یائسگى پیشرس مرا تجویز کرده اند. براى پیچیدگى اعصاب و ترک تهیگاه (شقاق ) و جلوگیرى از تاءثیر زهر مار و حشرات دیگر، بکار مى روم و چنانچه برگ تازه مرا کوبیده ، بدون آب مانند شامى در روغن سرخ کنند و بعد با عسل آنرا به زنى ، که مبتلا به ((پرسوت (( است بخورانند، درمان خواهد شد (پرسوت یک بیمارى رحمى است که بعد از زایمان همراه با تب دیده مى شود و علامت آن زردى و ضعف و کم اشتهایى است ) اگر با خوردن یکى دو دانه از این شامى حال آنها رو به بهبودى رفت ، معالجه را ادامه دهید.
ضماد میوه وبرگ من جهت دردسر و بواسیر نافع است . خوردن برگ من شیر را زیاد و شهوت را کم مى کند. ادرار و خون عادت ماهانه را نیز کم مى نماید. حمول و بخور برگ و میوه من ، همراه با مقدار مساوى پونه جهت باز شدن ادرار و قاعدگى و نشستن در آب جوشانده آنها، جهت ورم رحم و مقعد و مرهم آن با روغن و برگ موجهت ورم بیضه مفید است . ضماد گرم برگ من ، براى ورم بیضه و بیضه ى آب آورده مفید است .
میوه من لطیف تر از برگ من است و من براى کلیه ضرر دارم و بهتر است همیشه مرا همراه با صمغ عربى مصرف نمایند تا زیانم از بین رود و براى کبد مفید باشم .
مقدار خوراک میوه من تا یک مثقال است ، هفت عدد از برگ من مسهلى قوى است . من سابقا جزو ترکیب یکى از آبهاى ضد سوزاک بودم و مرا از آن جهت اضافه کرده بودند که جلوى تحریک را بگیرم تا زخم التیام پذیرد و چون اثر من بعد از بهبودى هم ادامه داشت ، آنرا حذف کردند و بجاى آن انیسون اضافه نمودند.
راهبان و پارسایان در بهار مرا زیر خود فرش میکنند تا شهوت بر آنها غلبه نکند تکیه کردن بر چوب درخت من مانع آمیزش و شهوت است و گذاشتن من زیر فرش خواب مانع احتلام است .

غدیر


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 74663


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها